Údržba koberců - 1.část, vlněné koberce
Volbou koberce vyrobeného ze 100% střižní vlny jste si vybrali koberec,který je současně nenáročný na údržbu a splňuje požadavky moderního doplňku Vašeho interiéru.Přírodní vlákna jako střižní vlna dýchají,absorbují vlhkost a v případě suchého vnitřního vzduchu ji opět předávají do ovzduší.Naše koberce se vyrábějí technologií ručního vázání a každý z nich tudíž představuje originál. Nepatrné rozdíly v barevných odstínech a vizáži jsou odrazem pravosti každého koberce. Dále Vám prozradíme několik praktických tipů, které Vám mají usnadnit péči o Váš koberec ze střižní vlny.
Základní pravidla:
- Každý koberec 3-4 měsíce pouští vlas v důsledku poslední fáze výroby koberce - sestřihávání výšky vlasu, což není vada. Při běžném používání koberce a dodržování správného způsobu údržby po 3-4 měsících přestane koberec pouštět vlas.
- Předpokladem pro dlouhou životnost Vašeho koberce ze střižní vlny je plochá, rovná a suchá podložka.
- Jednoduché vysávání, které prosím neprovádějte pomocí rotačních kartáčů, prováděné po směru vlasu postačí a odstraní nečistoty ulpěné na povrchu.
- Váš koberec by neměl být zatěžován bodově - např. velmi těžký kus nábytku.
- Podložka pro Váš koberec nabízená v obchodní síti, která ladí s příslušným podkladem, zamezí klouzání a putování Vašeho koberce po místnosti. Tak ostatně současně předejdete deformaci koberce a ochráníte spodní stranu před ošoupáním např. na dlaždicích s ostrými hranami a širokými spárami.
- U ručně tkaných koberců může velmi teplá podložka, např. podlahové vytápění, poškodit vysušením zadní povrchovou vrstvu z bavlny a speciálních lepidel na bázi přírodního kaučuku. Abyste se vyvarovali částečného zatěžování, měli byste Váš koberec v pravidelných intervalech obracet.
- Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, protože by tím mohlo docházet ke změnám barevného odstínu.
- Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s hlínou, v nichž se nachází voda. Stran eventuálně se uvolňující vlhkosti, k níž se pak nedostává vzduch, by mohlo dojít k poškození Vašeho koberce.
- Střižní vlna je díky přirozenému obsahu tuku elastická, čímž se vlas opět narovnává. Chraňte tuto vlastnost koberce tím, že pod tenké nohy nábytku připevníte ochranné podložky.
- Při odstraňování skvrn prosím nepoužívejte „šampon na koberce“, protože byste z vlny odstranili přirozený tuk odpuzující nečistoty.
- Naše koberce vyrobené ze střižní vlny nejsou chráněny proti molům. To ovšem není ani nutné, protože moli by se při pohybu na koberci a světle stejně necítili dobře. Pouze v případě delšího uskladnění v tmavé místnosti doporučujeme, abyste koberec potřeli levandulí a stočili jej v
Jak tapetovat, 2.část
Lepení tapet
Při tapetování je nejdůležitější správně nalepit první pruh. Je výhodné začínat od okna.V místě, na kterém chceme začít,si narýsujeme pomocí olovnice svislou rysku.Lepidlem natřenou a provlhčenou tapetu neseme zavěšenou přes ruku. Rozložíme horní díl tapety a vrchní okraj přitiskneme na zeď. Pak posuneme tapetu tak, aby se kryla s vyznačenou ryskou. Tapetu rozvineme a na stěně kartáčem od středu do stran uhladíme. Na první pás tapety navážeme další tak, aby oba pásy a jejich vzory přesně navazovaly. Většinou se na spoji mírně překrývají. Postupně vytapetujeme celý pokoj. I když jsme měřili přesně, tapeta se nám po navlhčení lepidlem na délku zpravidla poněkud natáhne. U podlahy nám vzniknou nehezké přesahy, ty buď ihned odstřihneme nůžkami, nebo je po vytapetování celé místnosti odřízneme ostrým řezákem.
Tapetovat můžeme i strop. Snáze se nám bude pracovat ve dvojici – pomocník nám podrží lepený pruh tapety složený do harmoniky, zatímco my jej vyrovnáváme a kartáčem vyhlazujeme.
Pár tiků a triků
Bubliny – vznikají v místech, kde jsme na tapetě špatně rozetřeli lepidlo a vzniklo tak suché místo. Bublinu křížem prořízneme ostrým řezákem nebo žiletkou, jazýčky tapety ohneme a natřeme lepidlem pomocí malého štětce. Potom je houbou přihladíme ke stěně.
Bubliny mohou být způsobeny i mastnými fleky na stěně, kde tapeta nemůže správně přilnout. Proto je třeba zamaštěný povrch před lepením tapet důkladně omýt čisticím prostředkem nebo mazlavým mýdlem.
Skvrny na stěnách – chceme-li zabránit, aby novými tapetami prosvítaly staré skvrny způsobené zatékající vodou apod., přestříkáme stěnu před tapetováním přípravkem na zakrývání skvrn.
Stopy od tužky – dětské čmáranice tužkou odstraníme z tapet nejlépe plastickou gumou, která nepoškozuje povrch. Odstraní i stopy po prstech, pokud však nejsou mastné.
Mastné skvrny – zlikvidujeme je tak, že je budeme tupovat polštářkem z papírového kapesníku namočeného v ředidle. Prvně si však postup vyzkoušíme na méně viditelném místě, abychom zjistili, zda se nám tapeta neporuší.
Neviditelné záplaty – silně znečištěné místo na tapetě opravíme záplatou. Proto je dobré schovávat si zbytky tapet. Pláty nevystřihujeme, ale odtrhneme, odtržené okraje lépe splynou s okolním povrchem. Záplatu přilepíme lepidlem na tapety.
Zdroj www.e-color.cz
Facebook a jeho nový slevový E-shop
Rádi bychom Vám představili naše stránky na společenské síti Facebook. Tyto stránky jsou dalším vylepšením pro naše zákazníky, kde můžou získat nové informace o výrobcích, akcích, slevách, nově také Facebook eshop s neuvěřitelnými slevami a nebo odkazy na soutěže pořádané naším e-shopem. Vše, co musíte udělat, je stát se naším fanouškem. Poté můžete den co den sledovat naši zeď a využívat veškeré výhody, o kterých se běžný zákazník nedozví.
Váš tým www.e-color.cz
Jak tapetovat, 1.část
Tapetování je v očích mnoha lidí spojeno s velkým úsilím a s výsledkem, který neodpovídá očekávání. Moderní materiály a pomůckyvšak všechno velmi usnadňují.V několika krocích projdeme celý tapetovací postup a zmíníme se o různých možnostech a postupech.Tapetování se nemusíme vůbec obávat – pokud vše dobře připravíme a dopředu rozmyslíme,dostaneme se k výsledku,který nás určitě uspokojí. Pojďme se tedy podívat, s čím se v průběhu tapetování setkáme.
Prvotní příprava
Než zajdeme do obchodu pro tapetu, musíme si doma změřit tapetovanou plochu. Nezapomeňme, že čím jsou na tapetě větší motivy, musíme počítat s větší rezervou.
Tapetas velkými tvary-vzory se na sebe napojuje obtížněji než tapeta s drobnými vzory a je potřeba také počítat s větším prostřihem a spotřebou. Zkontrolujeme si pro jistotu , zda jsme nakoupili všechny role stejné podle vytištěného čísla (šarže).
Co budeme potřebovat
Pro tapetování si můžeme vybrat z bohatého sortimentu různých pomůcek.
K samotnému tapetování budeme potřebovat štafle, kbelík na lepidlo, váleček, čistý smeták, silný čisticí přípravek na omytí stěn, tmel nebo sádru na zapravení případných nerovností, lepidlo na tapety, štětec s umělým vláknem na nanášení lepidla, kartáč na uhlazování tapet, škrabku, pravítko, metr, tužku, nůž, nůžky, vodováhu, houbu a hadr.
Příprava podkladu
V postupu tapetování klasické zdi nebo sádrokartonu není rozdíl. Nové tapetynikdy nelepíme na starou vrstvu. Staré tapety po navlhčení odstraníme špachtlí. Pokud máme stěny vymalované, zjistíme, zda není třeba starou barvu odškrábat. Nutnost tohoto kroku zjistíme následujícím testem: na stěnu vyryjeme úhlopříčně několik čar do tvaru mřížky. V případě, že objevíme více vrstev nebo že se malba odlupuje, stěnu oškrábeme. Poté zeď omyjeme silným čisticím prostředkem a následně čistou vodou. Necháme stěnu vyschnout a zapravíme nerovnosti. Vymalujeme strop. Pro lepší přilnavost tapet můžeme stěny natřít zředěným lepidlem na tapety a necháme řádně zaschnout. Tento krok však není nezbytný, pouze nám usnadní posun tapet v průběhu lepení.
Pár slov o kobercích
Kusové koberce mohou změnit váš domov. Dokáží zvýraznit to,co je na vašem nábytku nejlepší,nebo mohou fungovat samy o sobě jako barevný vykřičník.Zahřejí vám nohy,pomáhají udržovat čistotu v bytě, dokonce i tlumí hluk.Použijete-li k výzdobě značkový kusový koberec,Váš domov bude příjemnější a bude působit intimněji.Značky jako ESPRIT, nebo Arte Espina mají určitě jedny z největších výběrů s výborným poměrem ceny a kvality.
Výběr koberců
Když si chcete zkrášlit domov koberci, měli byste myslet na několik věcí. Nejdůležitější je samozřejmě to, abyste si vybrali takové koberce, kterou budou vyhovovat vašemu vkusu a osobnosti.
Přesto je důležité vědět, že jednotlivé koberce mají různé výhody a hodí se do různých místností.
Záleží to kromě jiného na tom, z jakého jsou vyrobeny materiálu. V některých místnostech je například nutné, aby byly koberce odolné a aby byla jejich údržba snadná, jinde je zase důležitější, že jsou měkké, teplé a příjemné.
Nejlepší rada nicméně zní, abyste se řídili tím, co se vám nejvíce líbí. Nabízíme mnoho koberců vyrobených z nejrůznějších materiálů v mnoha různých stylech a velikostech. Vy už jen musíte nechat pracovat svoji představivost a kreativitu. Jednou z možností je mít několik koberců, jež můžete vyměňovat, takže je snadné váš domov oživit, kdykoli máte chuť.
Příjemné a odolné
Když si chcete zkrášlit obývací pokoj koberci, můžete si s tím skutečně vyhrát. Koberce by samozřejmě měly vytvořit takovou atmosféru, jakou si přejete, ale je také důležité, aby dokázaly vydržet každodenní opotřebení – a aby jim dokonce ani neuškodila jedna či dvě skvrny.
Dobrým tipem, jak si zkrášlit domov, je použít koberce v obývacím pokoji jako dělící prvky mezi jednotlivými částmi místnosti, jako jsou například televize s pohovkou a koutek na čtení. Koberec na podlaze přirozeně orámuje každý kus nábytku nebo několik kusů nábytku, jež mají patřit k sobě. Sami si vyzkoušejte, jaké uspořádání se vám bude líbit nejvíce.
Jednou z možností, jak vybírat koberec, je hledat takový, který se vám bude hodit k pohovce. Měli byste vzít v úvahu barvu a styl, ale také to, zda vůbec chcete, aby pohovka stála na koberci nebo nikoli.
Výhodou velkého koberce (cca 200x300 cm), jenž vám poskytne dostatek prostoru pro celou sedací soupravu, je to, že vyvolává dojem útulnosti a dobrého uspořádání nábytku v místnosti. Další možností je středně velký koberec (cca 170x240 cm), na nějž můžete postavit přední nohy pohovky a křesel. Pokud však dáte přednost menšímu koberci (cca 140x200 cm), může stát pohovka mimo koberec a nemusíte si alespoň dělat starosti s tím, že nohy pohovky zanechají na koberci otisky.
Můžete postupovat i obráceně - nejprve si koupíte koberec, který se vám líbí, a podle něj teprve vyberete pohovku, jež se k němu bude hodit. Ani jeden postup není správný nebo špatný – důvěřujte svému vkusu.
Péče o koberce
Když se budete o koberce alespoň trochu starat, uchovají si déle perfektní vzhled. Pravidelně je tedy vysávejte a několikrát do roka je pověste ven, aby se vyvětraly.
Snažte se nestavět na koberce těžké kusy nábytku. Když už ale přece jen budete mít na koberci otisku od nohou nábytku, můžete je odstranit vodou a měkkým kartáčem.
Nebudete koberec nějakou dobu používat?
Vyčistěte ho a nechte ho úplně uschnout. Potom ho srolujte, zabalte do nějaké látky, papíru či jiného materiálu, který dobře propouští vzduch. Nepoužívejte igelit. Nejlepší je uskladnit koberec na nějakém chladném, suchém místě.
Vyberte si svůj koberec na e-shopu www.letajicikoberce.cz.